Samtidskeramikk i Ridehuset
Den 6. februar åpnet Hennes Majestet Dronningen første del av utstillingen "Ved Kongens bord. Fra bordstell til samtidskeramikk". I kveld var turen kommet til samtidskeramikken.
Utstillingen i Dronning Sonja KunstStall har så langt fokusert på bordstell – det vil i første rekke si serviser benyttet når Kongehuset inviterer til offisielle måltider, fra 1815 til i dag.
Nå utvider utstillingen med samtidskeramikk av fire veletablerte kunstnere i Ridehuset. Dronning Sonja foretok åpningen tirsdag kveld, og Prinsesse Astrid, fru Ferner var også til stede.
Fra klassiske former til samtidskeramikk
I utstillingen i Ridehuset har fire kunstnere gjort klassiske former om til monumentale installasjoner og skulpturer.
Dronning Sonja og Prinsesse Astrid sammen med kunstner Torbjørn Kvasbø, som med verkene Vaseklase og Tallerkenspiral utfordrer forestilling om vasen og tallerken som objekt. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Dronning Sonja sammen med Irene Nordli, en av de fire kunstnerne som er representert i utstillingen. Hos Nordli har porselensfiguren, særlig fra Porsgrund Porselænsfabrik, vært en sentral inspirasjonskilde, og hun har eksperimentert med ulike teknikker og overflatebehandlinger. Foto: Øivind Möller Bakken, Det kongelige hoff
Gunhild Varvin, sjef de kongelige samlinger, ønsket velkommen, og den norske fiolinisten Eldbjørg Hemsing opptrådte under åpningen av den nye utstillingen.
– Har det ikke vært en fantastisk reise fra hest til kunst, utbrøt den norske arkitekten Kjetil Trædal Thorsen som ga en introduksjon til Ridehuset som nå rommer verkene til Torbjørn Kvasbø, Irene Nordli, Marit Tingleff og Paul Scott.
Både Kvasbø, Nordli og Tingleff var til stede under kveldens åpning.
Dronning Sonja i samtale med Marit Tingleff som stiller ut flere verk i Ridehuset. Foto: Øivind Möller Bakken, Det kongelige hoff
Kuratorene Kaja Maria Ranveig Hjort og Sandra Lorentzen viser verkene til Paul Scott, som forener industriproduksjon og samtidskeramikk og sammenstiller klassiske porselensmønstre og motiver med bilder fra samtiden. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Dronning Sonja foresto den offisielle åpningen og delte ut blomster som takk til kustnere, kuratorer og alle som hadde bidratt fra scenen.
Bordstell
Blikkfanget i den delen av utstillingen som fokuserer på bordstellet, er et porselensrom - dekket fra gulv til tak med Slottets blåhvite servise fra 1815. Serviset et av de første eksemplene i verden på Wild Rose-mønsteret og ble anskaffet til Paléet, som var Norges kongebolig før Slottet sto ferdig. Det besto av over 4 000 deler, så det er under ti prosent som har fått plass her.
Fra åpningen av "Ved Kongens bord" 6. februar: Dronning Sonja omgitt av Slottets eldste servise. Foto: Øivind Möller Bakken, Det kongelige hoff
I forbindelse med åpningen i Ridehuset er KunstStallen åpen for publikum i morgen, onsdag 28. mai (mot normalt torsdag til søndag).
Bileahtat DáiddaStálljii
Bileahtaid oasttát Ticketmasteris. Muhtun unna oasáža bileahtain vuovdit DáiddaStáljas.
Bileahttahattit:
- Rávisolbmot: 140,-
- Studeanta: 70,-
- Manát (6-17 jagi): 70,-
Vuollel 6 jahkásaš mánáide lea nuvttá sisabeassan
Doaibmahehtten olbmuid mielčuovvuide lea nuvttá sisabeassan

Juogat dán artihkkala Twitteris ja Facebookas:
Juogat dán artihkkala Twitteris Juogat dán artihkkala FacebookasÁigeguovdilis áššit

- Stuora illun beassat leat dáppe davvin
Návvuotna lei maŋemus bisánanbáiki Romssas dán jagáš fylkkamátkkis, man oktavuođas maiddái čađahuvvo guossástallan Svalbárddas. Dat lea Gonagasbára vuosttaš virggálaš galledeapmi suohkanis gos kveana, sámi ja norgga kultuvrrat ellet bálddalga.

Miessemánu 17. beaivvi ávvudeapmi
Gonagasbearaš lea badjel 100 jagi juo vuostáiváldán mánáidtogaid Šloahttabalkoŋggas Oslos. Dán árbevieru álggahii Gonagas Haakon 1906:s. Dál lea mánáidtoga ja miessemánu 17. beaivi measta seamma ášši, muhto nu ii leat álo leamaš.