Dronning Sonja fikk Trysil-Knutprisen
Hennes Majestet Dronningen er den første kvinnelige vinneren av Trysil-Knutprisen. Prisen gis til personer "som viser veg og som inspirerer andre til å tørre, ville og kunne".
Dronningen var selv til stede og mottok prisen under et arrangement i Fladhagenparken i Innbygda – kommunesenteret i Trysil. Det er tiende år på rad at prisen deles ut.
Komitéleder og fylkesmann Sigbjørn Johnsen overrakte Trysil-Knutstatuetten, som er laget av kunstneren Skule Waksvik. Samtidig sa han noen ord om hvorfor priskomiteen har valgt å gi Dronning Sonja årets Trysil-Knutpris.
I talen trakk han særlig fram Dronningens tålmodighet og diskresjon i tiden før hun fikk gifte seg med daværende Kronprins Harald, og jobben hun har gjort for likestilling og modernisering av Kongehuset. Han vektla også hvordan Dronning Sonja henter styrke i naturen.
Foto: Liv Anette Luane, Det kongelige hoff
Dronningen sa seg stolt - både over selve tildelingen og over å få være den første kvinnen som mottar prisen. - Jeg håper det vil komme mange etter meg, sa Dronning Sonja.
Under prisutdelingen kom den myteomspunne skiløperen Trysil-Knut selv på besøk i Einar Hyllvangs skikkelse. Hyllvang jobber som lærer ved Trysil videregående skole.
I Trysil-Knuts ånd
I statuttene for prisen heter det:
Trysil-Knut er et nasjonalt symbol på mot og evne til å mestre utfordringer. Han sprengte grenser med sine østerdalsski, stadig høyere, raskere og lengre. Trysil-Knut ble et ideal – norsk ungdom skulle stå støtt som Trysil-Knut. Vi vil forvalte arven fra Trysil-Knut ved å hedre folk i Norge som har gjort de store bragdene med styrke, mot og engasjement. Vi vil løfte fram idealer for norsk ungdom, de som viser veg og som inspirerer andre til å tørre, ville og kunne.
Møtte unge kunstnere
På vei inn til lunsj på Trysil hotell møtte Dronningen med fire trysilungdommer som var med i fylkesfinalen av ungdommens kulturmønstring. Jørgen Kjellaas Bryn og Hanna Nordnes Bekken maler, Amalie Ørbak tegner og Eline Gundersen Ås har laget en kjole av avispapir.
Foto: Liv Anette Luane, Det kongelige hoff
Prisutdelingen skjer samtidig med oppstarten av årets elgfestival i Trysil og over tusen mennesker var til stede i Fladhagenparken da prisen ble delt ut.
Tidligere vinnere av Trysil-Knutprisen
De tidligere vinnerne er:
2016: Erling Neby
2015: Nils Arne Eggen
2014: Jørn Lyseggen
2013: Even Kvien
2012: Olav Thon
2011: Petter Northug
2010: Aksel Lund Svindal
2009: Dagfinn Enerly
2008: Gunnar Sønsteby
Juogat dán artihkkala Twitteris ja Facebookas:
Juogat dán artihkkala Twitteris Juogat dán artihkkala FacebookasÁigeguovdilis áššit

- Stuora illun beassat leat dáppe davvin
Návvuotna lei maŋemus bisánanbáiki Romssas dán jagáš fylkkamátkkis, man oktavuođas maiddái čađahuvvo guossástallan Svalbárddas. Dat lea Gonagasbára vuosttaš virggálaš galledeapmi suohkanis gos kveana, sámi ja norgga kultuvrrat ellet bálddalga.

Miessemánu 17. beaivvi ávvudeapmi
Gonagasbearaš lea badjel 100 jagi juo vuostáiváldán mánáidtogaid Šloahttabalkoŋggas Oslos. Dán árbevieru álggahii Gonagas Haakon 1906:s. Dál lea mánáidtoga ja miessemánu 17. beaivi measta seamma ášši, muhto nu ii leat álo leamaš.